İtina ile otomobil Parçalanır !

Hacizlik olan lüks otomobilleri alacaklıdan kaçırmak için ‘yeni bir formül’ geliştirildi.

İtina ile otomobil Parçalanır !
Haczedilen otomobil sahibi tarafından özenle parçalara ayrılıyor; değerli parçalar saklanıyor. Daha sonra alacaklı tarafa haber verilerek başlarına böyle bir durumun geldiği bildiriliyor. Kısa süre sonra kaba iskelet haldeki otomobil icradan satışa konuluyor. Borçlu taraf bir yakınını ihaleye koyarak otomobili alıyor; daha önceki parçalar yeniden birleştiriliyor. Bir tür ‘sektör’ haline getirilen bu uygulama ile ilgili ilk kez bir mahkeme, borçlunun bilinçli olarak otomobili parçalara ayırdığı gerekçesiyle 3 yıl hapis cezası ve 200 bin TL de para cezası verdi.

Antalyalı işadamı Hakan K. özel bir bankanın kredisi ile aldığı lüks otomobilin ödemelerini yapamadı. Banka avukatları otomobile ilişkin icra takibi başlattı. Otomobil, Antalya İcra Müdürlüğü kararı ile haczedildi; ve yeddi emin olarak bir otoparka bırakıldı. Hakan K.  icra kararına itiraz ederek otomobilin kendisine teslim edilmesini istedi.

Otomobilin satışı için işlemler yürütülürken, Hakan K. bankayı arayarak otomobilin parçalanmış halde olduğunu, bu durumdan kendisinin de haberinin olmadığını söyledi. Yapılan ilk incelemede otomobil parçalara ayrılmış en önemli parçalar ise götürülmüştü. Geçtiğimiz yıl 10 Aralık’ta hazırlatılan bilirkişi raporu, otomobilin en değerli parçalarının alındığını ortaya koydu. Rapora göre otomobilin, anahtarı, plakası, 4 kapısı, motor kaputu, ön koltukları, ön konsol, beyni, arka tampon, motor ve şanzıman gibi bir çok parçası alınmıştı. Raporda, parçalama işleminin profesyonelce yapıldığına işaret etti.

DEĞERİ 35 BİN LİRAYA DÜŞTÜ

Banka avukatları, otomobilin bilerek parçalatıldığını, yapılan işlemin bankayı zarara uğratma amaçlı olduğuna işaret ederek Antalya İcra Ceza Mahkemesi’ne başvurdu.  Avukatlar normal fiyatı 100 bin TL olan otomobilin parçalanarak 35 bin TL Betorder değere getirildiğini söyledi.

Hakan K. ise mahkemede yaptığı savunmada, otomobili kendisinin parçalamadığını, alacaklı olan çalışanlarının parçaladığını savundu. Hakan K. olaydan da haberi olmadığını söyledi.

3 YIL HAPİS CEZASI

Antalya 1. İcra Ceza Mahkemesi geçtiğimiz 8 Mayıs’ta yaptığı duruşmada kararını açıkladı. Mahkeme, savunmalarına itibar etmediği Hakan K.’ye 3 yıl hapis cezası ve 200 bin TL adli para cezası verdi. Öte yandan Hakan K. hakkında Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı da ‘muhafaza görevini kötüye kullanma’ suçlaması ile dava açtı. Antalya Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülecek davanın ilk duruşması 18 Haziran’da yapılacak.

YENİ BİR SEKTÖR OLDU

Banka avukat Naciye Çidam Görüşü, benzer olaylara ilişkin son dönemlerde  artış olduğunu söyledi. Av. Görüşü yapılan suç duyuruların çoğunlukla takipsizlik verildiğini ifade ederek, Antalya mahkemesinin verdiği kararın bir ilk olma özelliği taşıdığına işaret etti. 

Avukat Av. Bülent Yümüç ise, borçlu durumdaki otomobillerin parçalanmasının bir ‘sektör’ haline geldiğine işaret ederek “Özellikle lüks otomobillerde bunu görüyoruz. Ayda 200-300 otomobil bu şekilde parçalanıyor. Borçlu, otomobili parçalıyor, değerini çok düşürerek icradan satışa koyuyor. İcra ihalesine de bir yakınını koyarak otomobili alıyor. Daha sonra 8-10 bin TL vererek bu parçaları yeniden toplatıyor. Bu durumda hem alacaklı hem kamu zarara uğruyor” dedi.

MASERATİ’Yİ PARÇALADI 

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de 40 adet satılan Maserati marka bir otomobil de parçalanmış durumda olan hacizli araçlardan biri. Borçlu İ.A.’nın banka kredisi ile aldığı 2009 model otomobilin ödenmeyen kredileri için icra takibi geçtiğimiz 15 Mart’ta yapıldı. Otomobil sahibine ulaşılmıyor; 300 bin lira değeri olduğu ifade edilen Maserati ise parçalanmış halde Ankara’da bulundu. Bilirkişinin hazırladığı rapora göre otomobilin değeri 80 bin TL seviyesine gerilemiş. Otomobil sahibi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulacağı öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2019, 02:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Syaeiertcob
Syaeiertcob - 9 ay Önce

Насосы: тепловые насосы - циркуляционные насосы чтобы вашей системы отопления.
Это душа любой системы отопления: циркуляционный насос, почасту также называемый тепловым насосом. Единовластно от того, работает ли учение отопления для газе, масле, тепловом насосе тож солнечной системе - без циркуляционного насоса ничего не работает. Он отвечает ради циркуляцию отопительной воды в системе отопления и ради то, дабы тепло доходило до потребителей тепла, таких только радиаторы. Посмотри насос для отопления циркуляционный рейтинг какой выбрать смотри на сайте nasoscirkulyacionnyi.ru циркуляционный насос для отопления как выбрать видео. Поскольку насосы должны трудолюбивый накануне 5000 часов в год, они представляют собой одного из крупнейших потребителей энергии в домашнем хозяйстве, поэтому гордо, воеже они соответствовали последнему слову техники, поскольку современные высокоэффективные насосы потребляют прибл. Для 80% меньше электроэнергии. Впр

windowsmoviemakerrus
windowsmoviemakerrus - 8 ay Önce

Super Top Site News

SIRADAKİ HABER