Klasik Arabanın Böylesi

Bursa'da 30 yıllık kaporta ustasının hurda halde bulup topladığı 1950 model Magirus marka itfaiye aracını görenler hayrete düşüyor.

Klasik Arabanın Böylesi

 Vatandaşların, "Yanan ocakları söndüren klasik" demekten kendini alamadığı itfaiye aracının 40 yıl daha kullanılabileceği ifade edildi.

 Bursa'nın İnegöl ilçesindeki 55 yaşındaki kaporta ustası İsmail Yıldız, hurda durumda aldığı araçları yeniliyor. Bu zamana kadar birçok aracı hurdalıktan kurtararak çalışır vaziyete getirdiğini ifade eden Yıldız'ın el attığı son klasik ise bir itfaiye aracı oldu. Yıldız, 1950 model Magirus marka itfaiye aracını İnegöl Belediyesi'nden alarak kısa sürede orijinal haline getirdi. Yaklaşık 70 bin lira masraf yaptığını dile getiren Yıldız, lastiğinden 18 metrelik merdivenine kadar her şeyin orijinal olduğunu söyledi.“ÖNÜMÜZDEKİ 40 YILA MERDİVEN DAYAR”
Böyle klasik araçların toplandıktan sonra tamir görmeden 25 yıl çalışması gerektiğini anlatan Yıldız, “Bunlar, İnegöl'de çocukluğumuzdan beri gördüğümüz ve arkasından gıptayla baktığımız araçlardı. Elimize böyle bir fırsat geçtiği için çok mutlu olduk. Bunlar özellikleri olan sağlam araçlar. 40 sene boyunca Allah kısmet ederse tık demeden çalışır. Arka lastiğindeki özelliğinden de bahsetmeden geçemeyeceğim çünkü arka lastiği söktüğümüzde jeneratör olarak kullanılabiliyor” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2014, 13:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER