Otomobiller Kaza Yaptığını 112'ye Bildirecek

Otomobillere kaza halinde otomatik olarak 112'nin aranacağı sistem kurulacak. Sistem 112'ye konum bilgisi ve hasar raporu verecek.

Otomobiller Kaza Yaptığını 112'ye Bildirecek
 İçişleri Bakanlığı'nın, 15 Avrupa ülkesiyle yürüttüğü HeERO projesiylearaç içine yerleştirilecek acil çağrı sistemi, kaza anında otomatik olarak devreye girerek kazanın yerini ve büyüklüğü hakkında 112 acil çağrı merkezlerine bilgi aktaracak.


Acil çağrı sistemine sahip bir araç kaza yaptığında, sistem, sürücü müdahalesine gerek kalmadan 112 acil çağrı merkezini arayacak. Sürücü bilincini kaybetse bile sistem kurtarma ekiplerine kazanın olduğu yerin bilgisini ve hasar miktarını verebilecek. Merkez görevlileri, araçtaki GPS sistemiyle kazaya karışan aracın konumunu tespit edecek. Sistem, araçtaki sensörler sayesinde hasarın büyüklüğünü de belirleyip 112 acil çağrı merkezine bildirecek. 


e-Call çağrısı alındıktan sonra polis, jandarma, ambulans ve itfaiye görevlilerine kazaya ilişkin bilgi ulaşacak. Böylece görevlilerin, kazanın niteliğine göre hazırlanıp olay yerine gitmesi sağlanacak. Çarpmayla devreye girecek sistem sayesinde araçta bulunanlarla 112 görevlileri karşılıklı görüşebilecek. Türkiye adına İçişleri Bakanlığının yürüttüğü projede, Aselsan, Türk Telekom, Turkcell, Renault ve Tofaş alt yüklenici olarak görev alıyor. Avrupa içinde seyahat eden herhangi bir araç, hangi ülkede olursa olsun ciddi bir kaza anında e-Call servisini kullanabilecek. Sistem sayesinde e-Call cihazı, kaza anında ciddi bir darbe ikazı alır almaz en yakın 112 acil çağrı merkezini arayarak kaza yerinin coğrafi koordinatlarını ve hasarın büyüklüğü gibi diğer bilgileri çağrı merkezine iletecek. Böylece uçuruma yuvarlanan araçların kaybolması gibi durumlar ortadan kalkacak.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2013, 14:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER