Türk İş Adamından Land Rover'a Dava!

Kaza tehlikesi atlatan Türk iş adamı, İngiliz otomotiv devi Land Rover'a karşı hukuk mücadelesi başlattı.

Türk İş Adamından Land Rover'a Dava!

Türk işadamı Engin Yakut'un satın aldığı yeni cip, seyir halindeyken şanzımandan kopan vidalar nedeniyle kullanılamaz hale geldi. Kaza tehlikesi atlatan işadamı, İngiliz otomotiv devi Land Rover'a karşı hukuk mücadelesi başlattı. Yakut, ayıplı ve kusurlu araçların geri çağrılması için İngiliz üreticiye geri toplatma davası açtı.

İşadamı Engin Yakut, yeni aldığı cipi ile seyir halindeyken kaza tehlikesi atlattı. Şanzımandan kopan vidalar nedeniyle aracı henüz 450 kilometredeyken pert olan Yakut, İngiliz Otomobil devine karşı hukuk mücadelesi başlattı. Aynı zamanda avukat olan Yakut, 6 aynı model otomobilde de benzer fabrika hataları olduğu belgeleyerek İngiliz otomotiv devine dava açtı.
Galeriler tarafından özel ithal edilen Range Rover 4.4 Business model sıfır km Jeep satın aldığını söyleyen işadamı Yakut, “Arabayı aldıktan iki gün sonra 70 km hızla giderken birden vidalar koptu, motordan kıvılcımlar çıktı, yağ boşaltmaya başladı. Ciddi kaza tehlikesi atlattım. Daha sonra aracı Land Rover'ın yetkili servisine çektik. araba ile ilgili tespit davası açtık. Hem mahkemeler hem de ekspertiz raporu bu arabaların hatalı üretim olduğuna hükmetti. Biz piyasada da aynı model araçlarda benzer arızalar olduğu duyunca bunlarla irtibata geçtik. Avukatımla birlikte bunların da vekaletini aldık. Yıldız ve İTÜ’de görevli 13 profesör ve doçent imzalı raporlar geldi mahkemeye. Hepsi bu arabaların hatalı üretildiğine hükmetti. Biz de bunun üzerine bu araçlar trafikte oldukları için bütün insanlar için ciddi bir kaza tehlikesi, ölüm riski oluşturduğu için tüketici mahkemesinde bu araçların toplatılması için iki ayrı 'geri çağırma' davası açtık" dedi.
İngiliz Land Rover şirketine, Almanya'dan ihtar yollayarak zararlarının karşılanmasını isteyen ancak herhangi bir cevap alamayan Yakut, "İngiltere'den de avukatımla iki ayrı uzlaşı davetiyesi çektik. Bunlara da gelmedi. Biz de açtığımız davayla bu araçların 'karayolu uygunluk belgesi' iptalini istedik" diyerek belirtti.


TÜRKİYE İTHALATI DA DURDURULMALIDIR


Araçların ithalatının da durdurulması gerektiğini savunan Yakut, "Belçika'daki Avrupa Tüketiciler Birliği'ne de başvuruda bulunduk. Şu anda TSE'den gümrük bakanlığı'ndan da davaya müdahil olmalarını bekliyoruz. Hakikaten bu araçlar Türk tüketicileri için kim kullanıyorsa hayati risk altında. Biz de haklarımızı arıyoruz" ifadelerini kullandı.


Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2014, 05:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER