Aman Dikkat! Evinizden Olmayın

Araç kiralama işleminde açığa attığınız imzalar yıllar sonra size ödeyemeyeceğiniz borçlar halinde geri dönebilir.

Aman Dikkat! Evinizden Olmayın

Yazın gelmesiyle birlikte yapılan planların içerisine araç kiralamayı da ekleyenler dikkat…

Araç kiralarken iki kere düşünün. Çünkü rastgele kiralama yapılan yerlerde imzalatılan açık senetler, alınan kredi kartı fotokopileri ve araçlara yapılmayan sigortalar hiç beklemediğiniz bir zamanda karşınıza çıkarak başınızı ağrıtabilir ve kendinizi bitmek bilmeyen davaların içinde bulabilirsiniz.


Araç kiralama sektörü inanılmaz şekilde büyümeye devam ediyor. Sektörde resmi olarak binin üzerinde firma faaliyet gösterirken kullanıma çıkarılan araç sayısı ise 200 bini aşmış durumda.Belli Belirsiz Herkes Kiralamacı


Ancak resmi rakamın yanı sıra oluşan başıboşluktan dolayı sektöre emlakçı ve inşaatçı gibi sektörle hiç alakası olmayan kişiler de dadanmış durumda.


Eş-dosttan toplanan birkaç aracı kapı önlerine ve yol kenarlarına koyarak kısa yoldan para kazanmaya çalışan fırsatçıların kiralama işlemlerinde açık senet imzalatması ve kredi kartı fotokopisi alması ileriye dönük telafisi mümkün olmayan risklerin oluşmasına yol açıyor.


Kiraladıkları arabaların karşılığında teminat olarak boş senetlere imza attıran gayriresmi oto kiralamacıları, senetleri ise araca yönelik olası gelebilecek cezaların olup olmadığını öğrenmek için aracı teslim aldıktan 1 ay sonra geri veriyor. Bu zaman zarfında almayı unutanlar veya almaya gittiklerinde karşılarında muhatap bulamayanları ise haciz tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor.


Yıllar Sonra Haciz Şoku Yaşadılar


Geçtiğimiz aylarda farklı zaman dilimlerinde aynı otomobil firmasından araç kiralayan 55 kişi yıllar sonra kendilerine gelen haciz şoku ile neye uğradığını şaşırmış, faizleri ile birlikte 55 kişiye 5 ile 50 bin TL’ye varan ödeme emirlerinin gönderildiği belirtilmişti.


İşte bu olay daha sgüncelliğini korurken bir ilginç haber de Denizli’den geldi. Bir yıl önce kiraladığı araç için senet imzalayan vatandaşa çıkartılan 70 bin TL’lik borç yüzünden evine ihtiyati haciz konuldu.


Bunlar sadece medyaya yansıyan birkaç vaka oysa ki sayının çok daha kabarık olduğu belirtiliyor.


TOKKDER'den Uyarı: Oldukça Riskli!


Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz sektörün çatı kuruluşu Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği TOKKDER yetkilileri araç kiralamalarında açığa imzalı senet alınması işleminin oldukça riskli bir işlem olduğunu imzayı atanın kendini karşısındakinin insafına teslim ettiğini belirterek vatandaşlara uyarıda bulundu.


Ödenemeyecek Borçlar Çıkarılabiliyor


Açığa imza ile senet düzenlenmesinde temel kriterin taraflar arasında oluşan güven olduğunu belirten yetkililer maalesef bu güvenin suiistimal edilerek oluşturulan senetlerin ortak iradeye aykırı şekilde doldurulduğunu ve ortaya ödenmesi oldukça güç borçların çıkartıldığını söyledi. 


Açık Senet Her Zaman Haciz Riski Taşır


Bu tarz kiralamalarda imzalatılan açık senetlerin her daim haciz riski taşıdığını ve senedin ödenmesi anında veya karşılıksız kaldığı anda geri alınması gerektiğini ifade eden TOKKDER yetkilileri, senedin iade edilmemesi ve icra takibine konu edilmesi halinde senedi imzalayan kişinin borcunun olmadığını dava açarak yazılı delille ispat etmek zorunda kalacağını belirtirken devamında ise ‘’Kaldı ki bu davalar süresince haciz durması için de senedin üzerinde yazan ve icra işlemine konu edilen senet bedelinin üzerinde bir teminat yatırılmadıkça da haciz işlemleri aynen devam edecektir. Bu nedenle senetler mutlak iade alınmalıdır.’’ şeklinde konuştu.


Senedin Alınamaması Durumunda Başvurulacak Yollar


Eğer senedi alan senedi ortak iradeye aykırı olarak doldurur veya iade etmez ise, senedi verenin dava açarak borcu olmadığını veya borcunun kalmadığını yazılı delille ispatının gerektiğini belirten yetkililer konuyla ilgili şunları dile getirdi;


‘’Senedini iade almayan kişilerin, öncelikle ihtar ederek konusuz kalan senedin iade edilmesini senedi verdikleri kişi veya kurumdan talep etmeleri gerekmektedir.  Senedin verilmemesi halinde ise hukuki yollara başvurup ayrıca da Gümrük ve Ticaret Bakanlığına şikâyette bulunabilirler’’


Otomobil Kiralamada Bunlara Dikkat Edin!


Bu tarz mağduriyetler yaşamamak için araç kiralayacak vatandaşların öncelikle TOKKDER üyesi kurumsal araç kiralama firmalarını tercih etmelerini önerdiklerini belirten yetkililer, ‘’Kiralama yapılırken kullanıcılar kiralama kontratının içeriğine, kiralayacakları aracın yaşı ve kondisyonuna dikkat edilmeli.  Bunun dışında kiralama firmasının müşteri ilişkileri bölümünün iletişim bilgileri mutlaka alınmalıdır. Kaza, arıza ve çalınma gibi durumlarda yapılacaklar konusunda kiralama şirketinden önceden bilgi alınması da önem taşımaktadır.’’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 05:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER