Park Sorununu bir Balonla Çözdüler

Güney Kore’de bir petrol firması, yakıt tasarrufu sağlamak için "burada" sloganıyla başlattığı kampanya ile örnek bir adım attı.

 Balon, araç park ettiğinde aşağı inerken, park alanı boşaldığında "burada" yazılı balon havaya kalkarak, park alanın boş olduğunu gösteriyor.


Güney Kore nüfusunun dörtte birinin yaşadığı Seul’de bir sürücünün park yeri bulmak için bir ayda fazladan 15 kilometre mesafe kat ettiğini belirten firma, "burada" kampanyası sayesinde sürücülerin yakıt tasarrufu etmesini sağlıyor.Otoparklarda her bir park yerine asılan balonlar sayesinde sürücüler boş yer aramak için vakit harcamak zorunda kalmıyorlar.

Balon, araç park ettiğinde aşağı inerken, park alanı boşaldığında "burada" yazılı balon havaya kalkarak, park alanın boş olduğunu yatırımsız bonus veren siteler gösteriyor.Uygulamadan oldukça memnun olduğunu söyleyen Güney Koreli sürücüler, boş yer bulma stresinden de kurtulduklarını belirtiyorlar. Yakıtın yanı sıra, para ve zaman tasarrufu yaptıklarını da söyleyen sürücüler, uygulamanın Seul dışındaki şehirlerde de yaygın hale getirilmesini istiyor.S-oil firması ise, Güney Kore’nin petrole bağımlı bir ülke olduğunu belirterek, uygulamanın yaygınlaştırılmasıyla ülke ekonomisinin ciddi manada tasarruf edeceğini belirtiyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2013, 11:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER