Tofaş Yılın İlk Çeyreğinde Karını Artırdı

Tofaş’ın satış gelirleri 1 milyar 676 milyon TL, vergi öncesi kârı ise 131 milyon TL olarak gerçekleşti.

Tofaş Yılın İlk Çeyreğinde Karını Artırdı

 Türk otomotiv sanayisinin öncü kuruluşu Tofaş, 2014 yılının ilk çeyreğinde pazarda yaşanan daralmaya rağmen, iç pazar ve ihracattaki istikrarlı performansını koruyarak paydaşlarına değer yaratmayı sürdürdü. Yatırımlarına hız kesmeden devam eden Tofaş, ilk çeyrekte 1 milyar 676 milyon TL satış gelirine ulaşırken, net kârını geçen yılın aynı dönemine göre %27,9 artırıp, 134 milyon TL’ye yükseltti. Tofaş, bu yılın Ocak-Mart döneminde, bünyesindeki Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Jeep, Maserati ve Ferrari markalarıyla toplam 13.433 adetlik satış gerçekleştirdi; iç pazarda %11,7’lik paya ulaştı. Hafif ticari araç pazarında 3 aylık dönemde 7.884 adet araç satışı ve %30,4’lük pazar payıyla liderliği elde ederken, Bursa’daki fabrikasında ürettiği Fiat Fiorino en fazla tercih edilen hafif ticari araç modeli oldu.

 
Tofaş yılın ilk çeyreğinde 51.796 adetlik üretime imza attı, 36.550 adetlik ihracat gerçekleştirdi. İhracattaki istikrarlı performansını sürdürerek, 3 aylık dönemde 510 milyon dolar ihracat geliri elde etti. Şirketin ilk 3 aylık performansını değerlendiren Tofaş CEO’su Kamil Başaran, “Türkiye otomotiv pazarında yaklaşık %25 daralmanın yaşandığı ilk 3 aylık dönemde, Tofaş olarak, yatırımlarımız, ihracat performansımız ve iç pazarda %80’e varan yerli satış oranımızla güçlü duruşumuzu sürdürüyor, tüm paydaşlara değer yaratmaya devam ediyoruz. Bu dönemde, toplam satışları hedeflerimiz doğrultusunda dengeleyerek, kârlılığımızı artırmayı başardık ve yaklaşık 150 milyon dolarlık dış ticaret fazlası yaratarak ülke ekonomisine katkı sağlamayı sürdürdük. Geçen yıl duyurduğumuz 880 milyon dolar tutarındaki yeni model yatırımlarını, planladığımız takvime uygun olarak hızla hayata geçiriyoruz. Yılın sonuna doğru, Türkiye otomotiv tarihinde yeni bir başarı hikâyesi olacak Doblo Amerika modelinin ihracatına başlamaya hazırlanıyoruz. Yeni binek modeli üretiminin devreye girmesiyle ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Yine bu dönemde yatırımcılara dağıttığımız 325 milyon TL temettü, Tofaş’ın sahip olduğu güçlü finansal yapının ve geleceğe duyduğu güvenin somut birer göstergesidir.” dedi. 
 
2014 yılının Tofaş için yeni bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan Kamil Başaran, “2014 yılı iç pazar beklentileri açısından olumlu bir seyir izlememekle birlikte, biz her zaman çok daha geniş bir perspektifle geleceği kurguluyor, yatırımlarımıza ara vermeden devam ediyoruz. 2014, Tofaş’ın ve Türk otomotiv sektörünün geleceğine yön verecek, çok önemli yatırımları hayata geçirip meyvelerini toplamaya başlayacağımız bir yıl olacak. Yeni model yatırımlarının yanı sıra, Ar-Ge’ye odaklandığımız bir dönemdeyiz. Fiat-Chrysler’in dünya genelindeki 3 stratejik Ar-Ge merkezinden biri olan Tofaş’ın, global arenadaki rekabetçiliğini daha da güçlendirme stratejisiyle yolumuza devam ediyoruz. En büyük ihracat pazarımız Avrupa’dan gelen olumlu sinyallerin yanı sıra döviz kuru, kredi faiz oranları gibi ekonomik göstergelerin de dengelenmesiyle, sektörde üretim hacminin artacağını, yılın geri kalanında daha olumlu bir seyir izleneceğini tahmin ediyoruz.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2014, 04:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER