Ankara trafik sıkışıklığında Avrupa sıralamasına girdi

Navigasyon cihazı üreticisi TomTom'un 5 kıtada 160'tan fazla şehrin trafik yoğunluğunu belirleyen en son 'Trafik Sıkışıklık Endeksi'ne göre Ankara, yüzde 36 oranında sıkışıklık ile Avrupa'da yedinci sırayı alıyor.

Ankara trafik sıkışıklığında Avrupa sıralamasına girdi
TomTom (TOM2), 4. küresel trafik endeksini yayınladı. TomTom'un trafik datası, sürücülerin trafikte kalmamak adına tercih ettikleri kestirme yollardaki trafik sıkışıklığının anayollardaki sıkışıklıktan daha kötü olduğunu gösteriyor ve tüm dünyada yolculuk yapanlar, trafikte sıkışık kalarak yılda ortalama 8 iş günü harcıyor. Bu durum artan trafik problemine çözüm arayan yerel yönetimler için yeni birtakım zorluklar yaratıyor. 5 kıtada 160'tan fazla şehrin 2013 yılına ait trafik sıkışıklığını ölçen ve 2012 yılına ait kıyaslamayı da içeren en son TomTom Trafik Sıkışıklık Endeksi'ne göre Moskova,  Avrupa'da trafiğin en sıkışık ve yoğun şehirler arasında birinci olurken, İstanbul yine ikinci, Ankara ise yedinci sırada yer aldı.


TÜRKİYE'DEN ÜÇ ŞEHİR VAR


TomTom Türkiye Ülke Müdürü Ensi Yücesan, "Trafik sıkışıklığı yeni bir şey değil ve küresel bir zorluk olmaya devam ediyor. Yeni yollar inşa etmek ya da mevcut yolları genişletmek gibi geleneksel çözümler sıkışıklığa artık etkili olmuyor. Gerçek zamanlı trafik bilgisi sürücülere yolculuklarında hızlı bir şekilde kısayol bulmalarına yardımcı oluyor ve hükümetlere kendi şehirleri için trafik akışını iyileştirmek açısından daha akıllıca kararlar vermelerini sağlıyor" dedi. Trafik endeksi, yolcu araçları tarafından deneyimlenmiş en yoğun saatlerdeki seyahat süreleriyle sıkışıklığın olmadığı zamanlardaki seyahat sürelerini karşılaştıran trafik sıkışıklığının tek küresel ölçümü. Endeks hem yerel yolları hem de karayollarını göz önünde bulunduruyor. 2013 yılında Avrupa'da genel tıkanıklık seviyesine göre sıralanmış Türkiye'den 3 şehrin yer aldığı en sıkışık şehirler şöyle:


1- Moskova %74
2-  İstanbul %62
3- St. Petersburg %54
4-  Palermo %39
5-  Varşova %39
6-  Roma %37
7-  Ankara %36
8-  Dublin %35
9-  Atina %34
10- Brüksel %34
11- İzmir %31


2013 yılının tamamında en yoğun trafik yüzde 74 ile Moskova'da yaşanırken yüzde 62 ile ikinci sırada bulunan İstanbul, (2012 yılında yüzde 59) 3 puanlık artışla aynı zamanda en yüksek artışın yaşandığı şehir oldu. İstanbul'da karayollarında yani anayollarda sıkışıklık oranı yüzde 73 seviyesinde. Anayollar dışındaki yollarda ise yüzde 54. Trafiğin en çok sıkıştığı günlerde sürücüler ortalama 66 dakikalık gecikme yaşıyor. İstanbul'da geçen yılın en sıkışık gününün 29 Ağustos olduğu görülüyor.


ANKARA İLK KEZ LİSTEYE GİRDİ


2007 yılından bu yana yapılan TomTom Trafik Endeksi raporunda bu yıl ilk kez Ankara ve İzmir de listede yer aldı. Bu yıl Başkent en çok trafik sıkışıklığı yaşanan şehirler arasında 7. sırada bulunuyor. Yüzde 36 sıkışıklık oranına sahip şehirde en yoğun saatlerdeki gecikme ise 40 dakika. TomTom Türkiye Ülke Müdürü Enis Yücesan, Ankara'da yapılan yol ve sinyalizasyon çalışmalarıyla sıkışıklığın azaldığını gördüklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2014, 01:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER