LPG'li araç sahiplerine büyük müjde

Türkiye'de 4 milyonu aşkın LPG'li araç park sorunu yaşıyor. Yapılan yeni düzenleme bu sorunu bitirecek gibi görünüyor.

LPG'li araç sahiplerine büyük müjde

 OBB, Petrol Sanayi Derneği, Ulaştırma Bakanlığı, Makina Mühendisleri Odası ve sektör temsilcileri LPG'li araçların otopark sıkıntısını çözmek için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'yla bir araya geldi.

Görüşmeden, LPG'li araçlara otoparközgürlüğü getirmek için "standart" formülü çıktı. Buna göre; Türk Standartları Enstitüsü (TSE), AVM otoparklarının taşıması gereken şartları belirleyen bir standart hazırlayacak. LPG'li araçlara uygun otoparkı bulunmayan yeni AVM'lere ruhsat verilmemesi de konuşuluyor. Bakanlık, buna yönelik mevzuat çalışması da yapacak. Artık belediyeler, otoparkı uygun olmayan AVM'ye ruhsat veremeyecek. Mevcut AVM'lerin de TSE'nin şartlarına uyması istenecek.


HAVALANDIRMA SİSTEMİ


Kapalı otoparklara LPG'li araçlara uygun olarak havalandırma sistemleri kurulacak. Otoparklarda, risklere karşı gaz alarmları olacak ve yangın söndürme sistemleri buna yönelik olarak geliştirilecek. Otoparkların elektrik sistemleri de antistatik özellikte olacak. Otoparklar eksi katlarda olsa dahi, havalandırma şartlarına uyacak. İngiltere, Fransa ve Almanya örnekleri de incelenecek.


Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2014, 00:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER