Rekor CO2 Emisyonu ile Sürüş Keyfi

Peugeot'nun tasarımcı ve mühendisleri, yalın ve asil tasarımlı, cüretkar, sezgisel ve modern bir hatchback tasarladı.

Rekor CO2 Emisyonu ile Sürüş Keyfi

 YENİ PEUGEOT 308:

Yalın tasarım, yenilikçi kokpit ve rekor CO2 emisyonu ile yepyeni bir sürüş keyfi


Peugeot'nun tasarımcı ve mühendisleri, Yalın ve asil tasarımlı, cüretkar, sezgisel ve modern bir hatchback tasarladılar.


Yeni modüler platform EMP2 (Efficient Modular Platform 2) sayesinde, Yeni Peugeot 308'e kompakt boyutlar (4,25 m) ve hafifletilmiş bir ağırlık (-140 kg) kazandırıldı. 
Yalın bir iç mekan ve Peugeot i-Cockpit adı verilen yenilikçi bir kokpit seçimiyle, yepyeni bir sürüş keyfi vaad ediyor.


Son derece iddialı bir teknik şartnamenin ürünü olan yüksek kalite seviyesi, bir yandan Peugeot'nun ürün gamında yükseliş stratejisini somutlaştırırken, aracı en iyiler seviyesine çıkarmayı hedefliyor.


Yeni Peugeot 308 Şubat ayı başından itibaren 49 bin 400 TL'den başlayan fiyatlar ile Türkiye pazarına sunuluyor.
Avrupa'da Hatchback'lerin hakim olduğu bir pazar


Yeni Peugeot 308, rekabetin son derece yoğun olduğu Avrupa pazarında satışların 1/3'ünü temsil eden stratejik C segmentinde yer alıyor. Bu segmentte hatchback modeller SUV/CUV (26%) ve tek hacimlilerin (16%) açık ara önünde, segment payı en yüksek gövde tipi (%43) olarak dikkat çekiyor.
Bu segmentin müşterileri hatchback tasarıma bağlılar ve teknoloiji ile ekolojiye karşı duyarlılar. Kaçamaklar yapmayı, keyifli anlar yaşamayı seviyorlar ve yüksek kaliteyi arıyorlar.


Yeni Peugeot 308, yeni müşteriler fethetmek için, tasarım, sürüş deneyimi, verimlilik ve kalite olarak özetlenebilecek 4 kilit temaya dayanan tasarımıyla güçlü ve farklı bir alternatif olarak konumlanıyor.


Özgün bir tasarım


Müşteri beklentileriyle uyumlu kompakt ve hafif bir hatchback


Yeni Peugeot 308'in verimliliği akılcı bir hafifletme girişimine dayanıyor.
Araçta kompakt boyutlar ve azaltılmış bir ağırlık sunuluyor. Özellikle geniş iç oturma alanı ve sınıf lideri genişlikte bagajı hedef müşteri kitlesinin beklentileriyle uyumlu.


4,25 m uzunluğu ile Yeni Peugeot 308 segmentinin en kompakt hatchback'i. Aynı zamanda 1,46 m yüksekliği ile alçak bir model, genişliği ise 1,80 m'ye ulaşıyor. Yeni EMP2 platformu sayesinde aracın ön ve arka dingil çıkıntıları azaltıldı, bu da tekerleklerin '4 köşeye' atılmasına olanak veriyor. Bu boyutlar kesinlikle dinamik bir duruş sağlıyor ve geniş bir iç mekanı garanti ediyor.


35 litresi paspas altındaki yerleştirme alanlarından oluşan 470 L su hacmi boyutunda bagaj segmentte rekor oluşturuyor.[420dm3] Alçak yükleme eşiği ve geniş açıklığı dörtgen ve yerleştirilmeye elverişli alanın yüklenmesini kolaylaştırıyor.


Akılcı bir tasarım için 140 kg kazanç ve yenilikçi seçimler


140 kg ağırlık azalması ile Yeni Peugeot 308 segmentinin en hafif otomobili oldu. 
Yeni EMP2 platformu bu performansın elde edilmesine olanak verdi. Bu platform 70 kg mertebesinde çok önemli ağırlık kazançları sağlıyor; bu hafifleme aşağıdaki şekilde sağlandı:
27 kg yenilikçi çelik, kompozit ve alüminyum malzeme kullanımı sayesinde kazanıldı.
10 kg yenilikçi birleştirme prosesleri ile elde edildi. 
33 kg optimize tasarım sayesinde elimine edildi.


Toplam 140 kg hafifletmeye ulaşmak için, platformdan gelen kazançlara ilaveten 70 kg daha kazanıldı. Her parçanın ağırlığı kalite ve standart düzeyi aynen korunarak minimize edildi. Buna göre ön çamurluklar ve kaput alüminyumdan imal edildi. Bilindiği üzere, bu teknolojik seçim genellikle lüks segmentteki modellerde görülmektedir.


Yüksek elastiklik limitli çelik, yenilikçi malzemeler kullanımı veya parçaların yeniden tanımlanması önemli ağırlık kazançları sağladı. Dünyada bir ilk olmak üzere, arka bagaj kapısı termoplastik adı verilen kompozit bir malzemeden imal edildi. Hem hafif ve hem de rijit olan bu malzeme arka bagaj kapısının ağırlığının 3 kg azaltılmasını sağladı.


Tüketimi azaltmak için ileri aerodinamik


Yeni Peugeot 308 çok üst düzey bir aerodinamikten yararlanıyor. 0,28'lik Cx ve 0,63 m² Scx değerleri ile segmentinin en iyi modelleri arasında yer alıyor. EMP2 platformunun kumandalı hava girişleri ve tamamen düz bir taban oluşturan kasa altı ekranları, aynen hava akış gerekliliklerinin projenin başından itibaren tasarımcılar tarafından dikkate alınması gibi, bu yüksek performansa katkıda bulunuyorlar. Ağırlık gibi aerodinamik de çevre izinin azaltılmasında kilit faktör oluşturuyor.


Rekor CO2 emisyonları sağlayan verimli ve teknolojik motor seçenekleri


Yeni nesil benzinli ve dizel motor seçenekleri Yeni Peugeot 308'de lansmanından itibaren yer alıyorlar. Benzinli 3 silindirli motor, THP motor (2013 Yılı Uluslararası Motoru) ve e-HDi versiyonları. Motor güçleri benzinlilerde 82 ilâ 156 HP arasında değişiyor, CO2 emisyonları ise 114 g/km'den başlıyor. Dizel cephesinde ise, motor güçleri 92 ilâ 115 HP arasında değişirken, CO2 emisyonları 93 g/km'den başlıyor.


Bu etkin motor seçenekleri Michelin ile özel işbirliği çerçevesinde geliştirilen yuvarlanmaya karşı çok düşük dirençli lastiklerle birleşebiliyorlar. Bu yeni kuşak lastikler ıslak zeminde daha kısa fren mesafesi ve standart lastiklerle aynı kullanım ömürleriyle birlikte CO2 emisyonunda ortalama 3 g/km kazanç sağlıyorlar. Modellerin üçte birinden fazlasında bu lastikler yer alacak.


2014 yılında, başta 3 silindirli benzinli turbo (1.2 e-THP) olmak üzere, segmentte rekor oluşturan emisyon ve tüketim değerleriyle (82 g/km CO2, 3,1 l/100 km) BlueHDi versiyonları ve yeni kuşak 6 ileri vites kutuları olmak üzere, Yeni Peugeot 308'de yepyeni teknolojiler sunulacak.


Euro 6 Dizel motorlarını ifade eden BlueHDi, dizel Euro 6 kirlilik giderme sistemi için özel şekilde Selective Catalytic Reduction (SCR) fonksiyonu ile katkılı Partikül Filtresini (FAP) bir araya getiren BlueHDi teknolojisi NOx'lerin %90'a kadar azaltılmasını, CO2 emisyonlarının ve yakıt tüketiminin minimize edilmesini ve her zaman partiküllerin %99,9 oranında azaltılmasını sağlıyor.


Yalın ve özgün bir tasarım


Benzersiz bir dış tasarım


« Yeni Peugeot 308, sağlamlık ve kaliteyi ön plana çıkaran Yalın ve teknolojik bir dış tasarıma sahip».
Gilles Vidal, Peugeot Tasarım Direktörü.


Asil ve dinamik Yeni Peugeot 308 dengeli boyutlar sunuyor. Mekaniğe mümkün olduğu kadar yakın tutulan Yalın çizgiler araca sağlam bir hava veriyor. Zerafet, sportiflik ve kalite arasında tam bir denge söz konusu.


Önde, krom çerçeveli büyük bir orta panjur Yeni Peugeot 308'in statü kazandırıcı şıklığını vurguluyor. Full LED farlar üst donanım seviyelerini standart olarak donatıyor. Bu dünyada bir ilk. Güçlü bir ışık imzası oluşturuyorlar. İnce, özgün ve özenle işlenmiş farlar yoğun ve teknolojik bir aslan bakışı oluşturuyor. Alt bölümde, geniş hava girişi etrafında, C şeklinde kromajlı bir yuva içine yerleştirilmiş sis farlarıyla ve sinyal lambalarıyla çevrili olarak, dışarı doğru açılıyor. Böylece otomobilin ön yüzüne dinamizm ve sağlamlık işareti olan bir genişlik kazandırıyor.


1 ve 2. donanım seviyelerinde tamponun farklılaştırılmış tasarımı halojen farlarla donatılmış olan bu modellerin dinamik ve çekici ifadelerini korumalarını sağlıyor.


Kaputtan Yeni Peugeot 308'in karakterini hassasiyetle biçimlendiren çizgiler doğuyor. Çakıl Taşı şeklinde düz dış dikiz aynası sadeliğin kalite ile bir arada olabileceğini kanıtlayan LED'li bir sinyal lambası içeriyor.


Yanlarda, üst kısımda, camların çizimi geniş bir iç mekandan ipucu veriyor. Üst donanım düzeylerinde mevcut olan tamamen krom çerçevesi otomobili premium dünyasında konumlandırıyor. Tekerlek üzerine merkezlenmiş olan üçgen şekildeki arka kelebek camı Yeni Peugeot 308'in sağlam karakterini vurguluyor.


Piramit şeklindeki arka bölüm yola iyi oturan bir otomobili karakterize ediyor. Kasayı kuşatan çizginin devamındaki eğri formlu arka bagaj kapısı SR1 konseptinin şıklığını hatırlatıyor. İkinci bir yatay çizgi ise alt kısımda arka silueti genişletiyor ve alçak bir yükleme eşiğini ön plana çıkarıyor.


Arka lambalar otomobilin teknolojik ve dinamik imajını güçlendiriyor. LED'li lambaların çizdiği Tema ile 3 aslan pençesi imzasını burada da görüyoruz. Bütün donanım seviyelerinde mevcut olan bu LED'li arka lambalar C segmentinde bir ilk oluşturuyorlar. 
Yalın ve teknolojik bir iç mekan


« Otomobile bindiğinizde, hatchback dünyasında tamamen yeni, yoğun, yenilikçi ve heyecan veren bir kokpit ve Yalın tasarımlı bir iç mekan ile tanışacaksınız. Peugeot i-Cockpit ile modern bir dünya keşfediyorsunuz.»


Vincent Devos, Yeni Peugeot 308 Ürün Şefi


Yeni Peugeot 308 ile yenilikçi bir iç mekan sunuluyor: Peugeot i-Cockpit. 
PEUGEOT i-Cockpit dört ana unsurdan oluşuyor. Yoğun dinamik duyumlar için kompakt bir direksiyon simidi, gözünüzü yoldan ayırmadan bilgileri okumanız için göz hizası gösterge paneli, yüksek prestijli orta konsol ve sezgisel bir sürüş için 9,7'' büyük dokunmatik ekran.


Peugeot i-Cockpit tasarımı hem Yalın ve hem de teknolojik.


Torpido panelinin yatay ve yüksek kon aracı premium dünyasında konumlandırıyor. Akıcı, dinamik ve yapılı çizgilerle panoramik bir okuma sunuyor.


Şık malzemelerin kullanımı ve hemen hemen hiç düğme olmaması ön panele pazarda benzeri olmayan bir yalınlık kazandırıyor. İnce hava ızgaralarıya çerçevelenen 9,7'' büyük dokunmatik ekran yüksek kaliteli yarı mat krom bir yuva içine yerleştirildi. Ses düğmesi aynen bir HiFi sistemi gibi, Yalın ve teknolojik, beyaz bir ışık halkası ile çevreleniyor. Ona bitişik CD okuyucu uzun ve ince kromajlı bir baret içinde yer alıyor(versiyona göre standart olarak sunuluyor). Yarı mat krom dekorlar orta konsol veya ön kapıların üzerinde yer alan kumandalara değer kazandırıyor. Tasaımlarından itibaren, bütün bu parçalar, HiFi DENON opsiyonunun hoparlörleri gibi, araçla mükemmel şekilde bütünleşecek ve en ince birleşme boşlukları oluşturacak şekilde tasarlandılar.


İç mekanda kullanılan kumaş ve malzemeler yüksek kaliteli. Böylece, 2. donanım seviyesinden itibaren direksiyon simidi saf deri kaplı ve parlak siyah ve yarı mat krom eklentiler içeriyor. Koltuklar Yarı deri / Alkantara veya opsiyon Nappa deriyi bir araya getiren bir kumaşla kaplanabiliyor. Yeni Peugeot 308'in yolcuları yüksek derecede kaliteli bir tasarım deneyimi yaşamaya davet ediliyorlar.


Yüksek pozisyonda yer alan ince, uzun ve mükemmel şekilde entegre gösterge paneli dokunmatik ekrana kadar uzanıyor. Kokpit etkisi aksamların sürücüye doğru yönlendirilmesiyle ve üst segmentlerin karakteristik unsuru olan yüksek orta konsol ile arttırılıyor.


Gösterge paneli yüksek hassasiyetli bir teknolojik nesne olarak tasarlandı. Kadranlar büyük bir genişlik üzerinde uzuyorlar ve ibrelerin simetrik rotasyonu kompakt direksiyon simidinin iki yanında yer alan bilgilerin okunmasını kolaylaştırıyor. Bu düzen sürücünün gözlerini yoldan ayırmaması için dikkatini gösterge panelinin üst kısmına odaklamasını sağlıyor. İnce şekilde işlenmiş kırmızı ibreler hassas saatçilik teknolojisine gönderme yapıyor. Üst gam versiyonlarda hız ve devir kadranlarının çerçeveleri gibi krom kaplı oluyorlar. Bu durumda kadranlar araç durduğunda ikaz ışıkları ve rakamların görülmemesini sağlayan bir black panel fonksiyonu sunuyorlar.


Peugeot i-Cockpit sürüş deneyiminin hizmetinde


Eşsiz ve rahat bir sürüş deneyimi


« Müşterilerin çok beğendiği 3008, 208, 2008'den sonra, Peugeot sürüş mahalleri gerçek bir yenilikçi kimlik imzası haline geldiler. Yeni 308'in Peugeot i-Cockpit'i bunun yeni bir kanıtı. »


Xavier Peugeot, Peugeot Ürün Direktörü


Duyusal ve sezgizel bir sürüş deneyimi yaşamak için tasarlanan Peugeot i-Cockpit yeni tarz hisler sunuyor. Yeni Peugeot 308'in kullanımını kolay ve rahat kılıyor.


Kompakt boyutlarıyla (351 mm x 329 mm), direksiyon simidi kullanışlılığı kolaylaştırıyor ve sürüş duyumlarını arttırıyor. Şehirde manevralar hassas ve yol hakkında bilgilendirici elektrik asistanslı direksiyon sayesinde büyük bir kolaylıkla yapılıyor.


9,7'' büyük dokunmatik ekran üzerinde kumandalar yoğunlaşıyor. Ekran özelikle klima, sürüş yardımları, mültimedya, navigasyon, telefon, Peugeot Connect Apps uygulamaları ve araç parametreleri gibi donanımlara kumanda edilmesini sağlıyor. Fonksiyonlara direkt erişim sağlayan yedi buton dokunmatik ekranın kullanımını kolaylaştırıyor. İki sayfada toplanan bilgilere kolayca erişilebiliyor.


Peugeot i-Cockpit, Yeni Peugeot 308'i C segmentinde farklı kılan güçlü bir özellik oldu.
Referans oluşturan sürüş özellikleri sunan Peugeot bilgi birikimi


«Uzun yolda, yeni modüler platform EMP2 ile sürüş keyfi daha da artıyor. Büyük oranda hafifleme sağlayan bu platform Yeni Peugeot 308'in dinamizm ve kullanışlılığına katkıda bulunuyor.» 
Laurent Declerck, Yeni Peugeot 308 Proje Direktörü


Yeni Peugeot 308'in artırılan sürüş keyfi Peugeot'nun yürüyen aksam konusundaki bilgi birikimine ve yeni EMP2 platformunun üstün niteliklerine dayanıyor.


Mekanik aksamların yeniden konumlandırılması ve Yeni Peugeot 308'in azaltılan yüksekliği ağırlık merkezinin 20 mm alçaltılmasını sağlıyor. Gövde duruşu ve aerodinamik iyileştiriliyor. Yeni platform ile ağırlıkları azaltılan yeni yürüyen aksam kullanıldı (önde Mc Pherson tipi ve arkada şekli değişebilen travers). Yürüyen aksamın optimize edilmesi dönüş yarı çapının 30 cm azaltılmasını sağlıyor (kaldırımlar arası 10,4 m) ve araca referans oluşturan bir kullanım rahatlığı kazandırıyor. Arkada, salıncağın içinden geçen amortisörün yenilikçi yerleşim biçimi konfor ve yol tutuşu lehine daha yüksek bir verimlilik sağlıyor.


Bu faktörlerin tamamı – yenilikçi tasarım, azalan ağırlık , kısaltılan dingil çıkıntıları, alçaltılan ağırlık merkezi, elektrik asistanslı direksiyon, kompakt direksiyon simidi, performanslı lastik ve frenler – Peugeot'nun yürüyen aksam konusundaki bilgi birikimi ile birleşerek Yeni Peugeot 308'e referans oluşturan sürüş özellikleri kazandırıyor. Bundan da benzersiz üst düzey bir çeviklik, konfor ve yol tutuşu sentezi doğuyor.


Daha güvenli bir sürüş için teknolojik sürüş yardımları


Daha da konforlu ve güvenli bir sürüş için, Yeni Peugeot 308 ileri teknolojili sürüş yardım donanımlarına sahip.


Opsiyon olarak sunulan Sürücü destek sistemleri otomobilin önünde yer alan bir radarı devreye sokan üç aygıttan oluşuyor:


Aktif hız sabitleyici : Genişletilmiş fonksiyonları olan bir hız sabitleyici/sınırlayıcıdır. 
Çarpışma Riski Uyarı Sistemi : Görsel ve sesli bir alarm çarpışmadan sakınmak için sürücüyü fren yapması için uyarıyor.


Otomatik Acil Fren : Muhtemel bir çarpışma riski olduğunda, çarpışmadan sakınmak veya çarpışma sonuçlarını hafifletmek için otomatik fren sistemi devreye giriyor.


Herkesin konforu ve güvenliği için, Yeni Peugeot 308 ile standart veya opsiyonel olarak çok sayıda donanım sunuluyor: Kör nokta uyarı sistemi, elektrikli park freni, büyük renkli ekranı kullanan geri vites kamerası, anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, Park Assist sistemi (2014 ilkbaharında) , vs.


Kalite eksenli tasarım


İddialı bir kalite


Yeni Peugeot 308 için Peugeot'nun birkaç yıldan beri sürdürdüğü ürün gamında yükseliş stratejisinin hayata geçirilmiş hali denilebilir. Her düzeyde ifade edilen mutlak kalite arayışının yönlendirdiği bir şartname: Tasarım, malzeme seçimleri, parçaların birleştirilmesi, akustik işlem ve dayanıklılık.


Yeni Peugeot 308, lansman öncesinde 2,5 milyon kilometre sürüş testi, 4 hidrolik pistonlu titreşim ve iklim deneme tezgahında 2 500 saat test, 250 000 kez klima açma-kapama testi, dokunmatik ekrana 4,3 milyon basma gibi çok sayıda kalite testinden başarıyla geçti.


Fransa'da üretim


Yeni Peugeot 308 Sochaux Fabrikası'nda üretilecek. Fransa'daki Trémery ve Douvrin Fabrikaları da motor-şanzıman gruplarını temin edecekler.


Yeni Peugeot 308 Frankfurt Otomobil Fuarı'nda 10 Eylül 2013 tarihinde dünya prömiyerinde tanıtıldı ve satışı 12 Eylül 2013 günü Fransa'da başladı. Türkiye'de 2014 yılının başında pazara sunulması planlanan Yeni Peugeot 308, uluslararası pazarlara satışa yönelik olarak ileri vadede Çin'de de üretilecek.


Ayrıntılarıyla Yeni Peugeot 308


Kompakt boyutlar


4,25 m uzunluğu ile Yeni Peugeot 308 segmentinin en kompakt hatchback modeli. Aynı zamanda 1,46 m yüksekliğiyle alçak bir konumu var ve genişliği 1,80 m'ye ulaşıyor. Yeni EMP2 platformu (Efficient Modular Platform 2) sayesinde ön ve arka dingil çıkıntıları sırasıyla 863 ve 770 mm'ye düşürüldü, bu da tekerleklerin'4 köşeye' yerleştirilmesini sağlıyor. Dingil mesafesi 2,62 m'ye çıkarıldı ve tekerlek izleri önde 1559 mm'ye ve arkada 1553 mm'ye genişletildi. Bu boyutlar kesinlikle dinamik bir duruşu tanımlıyorlar ve geniş bir iç mekanı garanti ediyorlar.


Geniş iç mekan


Dirsek genişliği önde 1440 mm ve 2. sırada 1412 mm. Düşey oturma yüksekliği 1. sırada 895 mm ve arkada 874 mm'ye ulaşıyor. Yolcular özellikle 12 litrelik soğutmalı torpido gözü ve 1,5 litrelik su şişelerinin konabildiği 3,7 litrelik ön kapı cepleri başta olmak üzere, tüm iç mekana dağıtılmış 24 litre yerleştirme alanından yararlanıyorlar.


35 litresi paspas taban altındaki yerleştirme alanlarından oluşan 470 litre su hacminde bagaj segmentte bir rekor oluşturuyor. VDA 210 standardına göre 1 dm3'lük briketlerle ölçülen hacim 22 dm3 'ü paspas altında 420 dm3 'e ulaşıyor. 691 mm'de konumlandırılan alçak yükleme eşiği ve geniş açıklığı (1068 mm) dörtgen ve yerleştirilmeye elverişli bagaj alanının yüklenmesini kolaylaştırıyorlar. Taban altında bölümlere ayrılmış 35 litrelik saklama alanı mevcut tüm hacmin tamamiyle değerlendirilmesine katkıda bulunuyor. Otomobilin tüm iç mekanı kullanıldığında (2. sıraya kadar), azami yükleme kapasitesi 1309 litreye ulaşıyor.


EMP2 platformu ile sağlanan hafifleme


Yeni Peugeot 308'i 140 kg hafifletmek için, tasarımcılar yeni EMP2 platformundan yararlandılar (Efficient Modular Plateform 2). Bu platform 70 kg mertebesinde çok önemli ağırlık kazançları sağlıyor ; bu hafifleme aşağıdaki şekilde dağılıyor:


27 kg yenilikçi çelik, kompozit ve alüminyum malzeme kullanımı sayesinde kazanıldı. platform %76 oranında çok yüksek ve ultra yüksek elastiklik limitli çeliklerden oluşuyor. Stepne tabanı tamamen kompozit malzemeden yapıldı ve birçok parçada alüminyum kullanıldı (ön direk, arka direk, el freni kolu, vs.)


10 kg yenilikçi birleştirme prosesleriyle elde edildi: 12 metre lazer kaynağı, sıcak çekme ve değişken kalınlıktaki haddeleme proseslerinin kullanımı, şekli değişebilen arka kirişin hidro-kalıp imalatı.


33 kg akıllı tasarım sayesinde elimine edildi. Gövde ile motor arasındaki ara yüz parçaları veya yürüyen aksam optimize edildi ve sadeleştirildi. Yakıt deposu gibi modüller hafifletildi (düşen yakıt ile bağlantılı olarak boyutları küçültüldü). Fonksiyona en uygun modülün seçilmesi ve gereksiz ağırlıkların elimine edilmesiyle başka ağırlık kazançları da sağlandı. Örneğin hidrolik direksiyonun elektrik motorları üç farklı güç kademesinde mevcut.


140 kg ağırlık azalmasına ulaşmak için ek ağırlık kazançları


140 kg hafifletmeye ulaşmak için, platformdan kaynaklanan kazançlara ilaveten 70 kg daha kazanıldı. Her parçanın ağırlığı kalite ve standart düzeyi aynen korunarak minimize edildi. Buna göre, kapı takviyeleri yüksek elastiklik limitli çelikten imal edilerek 15 kg kazanıldı. Ön ve arka koltuk armatürleri yeniden gözden geçirildi ve ağırlıkları 14 kg azaltıldı.


Yenilikçi ve hafif ses yalıtım malzemesi, aracın akustik niteliklerini koruyarak 9 kg'lık bir hafifleme sağladı. Dünyada bir ilk olarak, arka bagaj kapısı termoplastik adı verilen kompozit bir malzemeden imal edildi. Hem hafif ve hem de rijit olan bu malzeme arka bagaj kapısının ağırlığını 3 kg azaltıyor. Yeni Peugeot 308'in kompaktlığı da kendi payına 12 kg'lık bir kazanç sağlıyor ve parça parça kazanılan tüm diğer gram ve kilogramlara ekleniyor.


Gözden geçirilen ve hafifletilen yürüyen aksam


Yeni Peugeot 308'in sürüş keyfi Peugeot'nun yürüyen aksam konusundaki know-how'una ve yeni EMP2 platformunun üstün niteliklerine dayanıyor. Alınan 116 patentin çoğu yürüyen aksam ile ilgili.


Yeni platformla yeni bir yürüyen aksam benimsendi (önde Mc Pherson tipi ve arkada şekli değişebilen travers): bunların ağırlıkları alüminyum (beşik, fren kaliperleri, vs.), dövme alüminyum (ön takım salıncakları) veya içi boş viraj demiri, ultra veya çok yüksek elastiklik limitli saçtan ince çeperli arka kiriş gibi yeni teknolojiler kullanımıyla azaltıldı. Jantlar üzerinde jant kalınlıklarının selektif şekilde azaltılmasıyla 15" ve 16" jantların ağırlıklarını azaltmak için Fluo-torna yöntemi kullanıldı.


Öte yandan, yeni kuşak denge kontrol sistemi (ESP Bosch v.9) otomobilin cömert boyutlu fren sistemini tam olarak değerlendiriyor (önde hava kanalcıklı diskler 304 x 28 mm'ye kadar çıkıyor). ESP ile yokuşta kalkış yardımı da sunuluyor.


Rekor CO2 emisyonları ile eksiksiz teknolojik motorlar gamı


Yeni nesil benzinli ve dizel motor seçenekleri Yeni Peugeot 308'i lansmanında donatıyorlar: benzinli 3 silindirli motor, THP motor (2013 Yılının Uluslararası Motoru), e-HDi versiyonu.
1.2 l VTi 60 kW - 82 HP (EB2) 117 g/km CO2 – 5 ileri Manuel vites kutulu 
1.6 l THP 115 kW - 156 HP (EP6CDT) 129 g/km CO2 – 6 ileri Manuel vites kutulu 
1.6 l HDi 68 kW - 92 HP (DV6D) 95 g/km CO2 – 5 ileri Manuel vites kutulu 
1.6 l e-HDI 85 kW - 115 HP (DV6C) 98 g/km CO2 – 6 ileri Manuel vites kutulu


Düşük CO2 emisyon seviyeleri bütün versiyonları ilgilendiriyor. Manuel vites kutularıyla eşleşen yüksek performanslı motorların sağladığı sürüş keyfi Peugeot ruhuna sadık kalarak aynen devam ediyor.


EB2


DV6


EP6CDT
Bu etkin motor seçenekleri Yuvarlanmaya karşı Ultra Düşük Dirençli lastiklerle birleşebiliyor. 15'', 16'' ve 17'' jantlarla Michelin veya Goodyear markalı Çok Düşük Dirençli Lastikler de sunuluyor. Daha dinamik versiyonlar için 18'' Michelin Pilot Sport 3 standart lastikler geliştirildi.


2014 yılının ikinci yarısında, Yeni Peugeot 308'de yeni 3 silindirli benzinli turbo motor (1.2 e-THP) ve sonrasında segmentte rekor emisyonlu (82 g/km CO2, 3,1 l / 100 km) BlueHDi versiyonları ve yeni kuşak 6 ileri vites kutuları dahil yeni teknolojiler sunulacak.


1.2 l e-THP 81 kW - 110 HP – 5 ileri Manuel vites kutulu – Euro 6
1.2 l e-THP 96 kW - 130 HP – 5 ileri Manuel vites kutulu – Euro 6
1.2 l e-THP 96 kW - 130 HP – 6 ileri Otomatik Vites Kutulu – Euro 6
1.6 l BlueHDi 88 kW - 120 HP – 6 ileri Manuel vites kutulu – Euro 6


Sunulan 6 ileri Otomatik Vites Kutuları (Aisin firmasının temin etiği AT6 III ve AM6 III ) üst düzey bir sürüş keyfi garanti ediyor, hızlı vites geçişleri ve önemli derecede yakıt tasarrufu sağlıyorlar. Manuel vites kutusuna kıyasla CO2 emisyonları farkı 10 g/km'nin altında kalıyor.


Yeni 3-silindirli turbo motor


Yeni Peugeot 308 3-silindirli benzinli motorun turbo kompresörlü versiyonlarından yararlanan Peugeot ürün gamının ilk modeli olacaktır. Sunulan güç seviyesi, 1.2 e-THP 130hp, özellikle yüksek torku sayesinde, dinamik bir sürüşe olanak verecek.


Bu motor tipi Euro6 standardını şimdiden karşılıyor ve 200 barlık yüksek basınçlı bir enjeksiyon benimsiyor. Yanmayı optimize etmek için, 6 deliği Laser Drilling tarafından imal edilen enjektörler sayesinde yakıt çok ince damlacıklar halinde püskürtülüyor. Yanma odasının merkezinde ateşleme bujilerinin yakınında yerleştirilmiş olan bu enjektörler silindir kapağının aşırı kompaktlığına kıyasla oldukça yüksek bir performans sunuyor.


Bu motorun ulaştığı yüksek performans bir termik kontrol adaptasyonu gerektiriyor. Böylece, hızlı bir sıcaklık artışının ardından ince bir ayarlama için bir otomatik termostat kullanılıyor. Silindir gömlekleri hibrit denilen tipten; her biri alüminyum kaplamalı olup, bu kaplama blok içine sokulduğunda hafifçe eriyor. Soğuduktan sonra, blok ve gömlek arasındaki optimal temas daha iyi termik transferler sağlıyor.


İleri teknolojili 1.2 e-THP, bir turboya, daha büyük bir soğutma sistemine sahip olmasına rağmen eşdeğer güçteki bir atmosferik 4-silindirliye göre 12 kg daha hafif ve %45 daha yüksek torkuyla uyumlu dinamik bir performans sunuyor. Yakıt tasarrufu versiyonlara göre %15 ila %20 arasında değişiyor.


Eşsiz bir hatchback tasarımı, Yalın ve özgün


Tasarımcılar teknoloji konsantresi olan ve tasarıma daha büyük bir ifade alanı bırakan EMP2 platformunun üstünlüklerini değerlendirdiler. Taban altlarının optimizasyonu, motorun ve kaputun alçak konumu ve tekerleklerin öne çıkması kompakt, alçak, kısa dingil çıkıntılı bir hatchback tasarlanmasına olanak verdi.


Kaput Yeni Peugeot 308'in karakterini biçimlendiren yatay ve hassas çok sayıda çizginin başlangıç noktasını oluşturuyor. Ön farları ve arka lambaları birleştiren omuz hattı, kaputu uzatıyor ve kasayı akıcı ve dinamik bir hareket içersinde sarmalıyor. Kaput ile ön camın yan dikmesi arasındaki eklem saf ve dolu bir yüzey ile sağlanıyor. Kaliteli bir birleşmeyi kolaylaştıran Yalın çizgili parçalar çizmek için tasarımcıların gösterdiği tüm özeni simgeliyor.


Hafifçe kavisli pahı kırılmış çamurluklar kendilerine ayrılan alanı tamamen doldurarak kasa hizasında konumlanan tekerlekleri ön plana çıkarıyor.


Yanlarda, arka stop bloğundan yola çıkarak ön kapı kollarına kadar uzanan karakter hattı çamurluk üzerinde bir ışık gölge kontrastı oluşturarak arkada 'adaleli' omuzları oluşturmaya katkıda bulunuyor.


Kasa altı çizgisi otomobilin yüksekliğini görsel olarak azaltırken, tekerlek üzerinde merkezlenen üçgen arka kelebek camı Peugeot 308'in sağlam karakterini vurguluyor.


Arkada, arka stoplardan hareketle tekerleğe veya arka bagaj kapısına doğru uzayan üç çeyrek görünüş çizgileri Yeni Peugeot 308'in tasarım karakterini güçlendirmek ve gölge ve ışık oyunları yaratmak için tasarımcıların gerçekleştirdikleri özenli çalışmanın altını çiziyorlar.


Full LED far teknolojisi


Yeni Peugeot 308'in Full LED farları konfor ve güvenliğe de katkıda bulunuyorlar. Gece mükemmel bir görüş sağlıyorlar. Ön farların her biri 31 led'den oluşuyor (kısa huzmeler için 10 led, uzun huzmeler için 4 mikro-led'lik 2 modül, ışıklı imza (gündüz farı) için 13 led).


Homojen ışık akısı göz yorulmasını azaltıyor ve aydınlatma gün ışığına yakın şekilde algılanıyor. Özellikle tünel girişlerinde hemen aktifleşen farlar anında net bir aydınlatma sağlıyorlar. Full LED farlar aydınlatmak için halojen farlara göre %50 daha az enerji tüketiyorlar ve CO2 emisyonlarının azaltılmasına katkıda bulunuyorlar.


Peugeot i-Cockpit : Benzersiz ve keyifli sürüş deneyimi


Yeni Peugeot 308 ile yenilikçi bir iç mekan sunuluyor: Peugeot i-Cockpit. 
PEUGEOT i-Cockpit dört ana unsurdan oluşuyor. Yoğun dinamik duyumlar için kompakt bir direksiyon simidi, gözünüzü yoldan ayırmadan bilgileri okumanız için göz hizası gösterge paneli, yüksek prestijli orta konsol ve sezgisel bir sürüş için 9,7'' büyük dokunmatik ekran.


Sade ve sezgisel bir ergonomi için kumandalar orta konsolda toplanıyor. Yalın, alışılagelmiş butonlarından arındırılmış bir dashboard tasarımını sağladı ve Yeni Peugeot 308'i teknolojik ve üst gam bir dünyada konumlandırıyor.


Dokunmatik ekran aşağıdaki donanım veya fonksiyonların kontrol edilmesine olanak sağlıyor: 
Klima (tek bölgeli veya çift bölgeli otomatik )
Sürüş yardımları (Driver Assistance Pack, Park Assist ve geri vites kamerası)
Mültimedya (Radyo, navigasyon opsiyonlu 6,9 Go Jukebox, interaktif dijital kullanım kitapçığı, USB/Ipod bağlantı, audio streaming, foto görüntüleme, vs.)
Navigasyon (44 ülkeli Avrupa haritası, ana yollardaki hız limitleri, Bird view kuş bakışı fonksiyonu, Junction view, line guidance, riskli bölgeleri yükleme olanağı, Peugeot yetkili servisleri ağı, ekolojik rota hesaplaması, vs.)
Telefon (Bluetooth telefon kiti telefon rehberi kişi listesine ve profillerine erişim, çift çağrı kontrolü, vs.)
Konfigürasyon (Araç parametrelerinin kontrolü)


Fonksiyonlara direkt erişim için yedi buton dokunmatik ekranın kullanımını kolaylaştırıyor. Kolayca erişilebilen veriler iki sayfada toplanıyor.


Daha güvenli bir sürüş için teknolojik sürüş destek sistemleri


Daha konforlu ve güvenli bir sürüş için Yeni Peugeot 308'de bir takım sürüşe yardım donanımları bulunuyor.


Opsiyon olarak mevcut olan Driver Assistance Pack otomobilin önünde yer alan bir radarı devreye sokan üç aygıttan oluşuyor:


Aktif hız sabitleyici: Genişletilmiş fonksiyonlu bir hız sabitleyici/sınırlayıcı söz konusudur. İlave olarak önde giden aracı dikkate alarak bir hız ve mesafe ayarlama fonksiyonu da içeriyor. Sistem araçlar arasında uyulması gereken emniyet mesafesini (saniye olarak) ve sürücünün seçtiği aşılmaması gereken hız talimatını dikkate alıyor. Radar bir aracı algıladığında, motor freni ve gaz pedalı sayesinde iki araç arasında sabit bir mesafe otomatik olarak korunuyor. Yol serbest kalır kalmaz (şerit değiştirilince veya öndeki araç sağa geçtiğinde), hız sabitleyici başlangıçta saptanmış olan ayarlara geri dönüyor. Motor freni belirlenen mesafeyi korumak için yeterli olmadığında, hız sabitleme sistemi ikaz veriyor ve hız kontrolünü yeniden sürücüye aktarıyor. Bu fonksiyon 40 km/s hızdan itibaren devreye sokulabiliyor ve araçlar arasında maksimum 30 km/s hız farkını kontrol ediyor.


Çarpışma Riski Uyarısı: Radarın takip edilen aracın fazla yakında olduğunu algılaması halinde görsel ve sesli bir alarm sürücüye çarpışmadan sakınmak için fren yapması gerektiğini bildiriyor.
Otomatik Acil Fren: Önde yer alan araçla muhtemel bir çarpışma riski algılandığında, sistem dalgın veya dikkatsiz sürücüyü ikaz etmek, çarpışmadan sakınmak veya çarpışma sonuçlarını hafifletmek için otomatik fren yapar. Bu donanım 20 km/s'den itibaren devreye giriyor.


Üst donanım seviyelerinde Kör nokta uyarı sistemi de mevcut. Dış dikiz aynalarına entegre ışıklı bir diyot ölü noktaya bir araç veya bir motosiklet girdiğinde sürücüyü ikaz ediyor.


Sürüş konforu ve güvenliği için, Yeni Peugeot 308'de standart veya opsiyon olarak, motorlu fren kaliperleriyle aktifleştirilen yeni kuşak elektrikli park freni bulunuyor. Büyük renkli ekranı kullanan geri vites kamerası ve eller serbest giriş ve çalıştırma fonksiyonları da sunuluyor. Öte yandan, Park Assist sistemi (Aktif Park Yardımı) hazırlanmakta olan yeni park fonksiyonu ile birlikte 2014 baharında mevcut olacak.


İddialı kalite


Yeni Peugeot 308 için markanın birkaç yıldan beri sürdürdüğü ürün gamında yükseliş stratejisinin gerçek hayata geçirilmiş hali denilebilir. Kilit noktalar en ufak ayrıntılara kadar bu kalite arayışını simgeliyor.


Eksiksiz aksesuar gamı


Yeni Peugeot 308 sahiplerinin beklentilerin karşılamak için, Peugeot araçla mükemmel şekilde bütünleşen 90'ın üzerinde spesifik parçadan oluşan geniş bir aksesuar gamı tasarladı.


Modele sportif bir dokunuş kazandırmak için Yeni Peugeot 308'de 'S' Line aksesuar gamı da müşterinin beğenisine sunuluyor.


Peugeot tasarım bürosu tarafından çizilen bu 'line' serisi güçlü ve kolayca tanınabilen bir tasarım kimliği ile karakterize oluyor: Parlak cilalı siyah karoser parçaları kırmızı bir kenar şeridi ile tamamlanıyor. Çok sayıda özel parçadan oluşuyor: Ön spoiler, marşpiye ve difüzör, dış ve iç dikiz aynası yuvaları, 16'' ve 17'' alaşımlı jantlar, paspas takımları, kırmızı fon aydınlatmalı ve 'S' amblemli kapı eşikleri.


Yeni Peugeot 308'in dinamik karakterini güçlendirmek üzere çift tonlu 2 temalı stiker (Damalı ve Bantlı) 'S' Line aksesuar serisini tamamlıyor.


Ayrıca eksiksiz bir dış ve iç koruma gamı da geliştirildi: Yan çıtalar, tampon bantları, paspas, vs. Geri aydınlatmalı kapı eşik korumaları biniş bölgesini darbe ve çiziklerden korumak üzere mavi bir fon ışığıyla aydınlatma sağlıyor.


Bölümlere ayrılmış bagaja ilave olarak arka taban altındaki eşya yerleştirme modülü küçük boyutlu eşyaların güvenle ve gözlerden uzak şekilde korunmasını sağlayarak bagaj hacminin maksimize edilmesini sağlayacaktır.


Taşıma ve çekme aksamları Yeni Peugeot 308'in çok yönlü kullanım özelliğinin arttırılmasını sağlayacak ve "Wifi On Board" kutusu araç içindeki kablosuz bağlantıyı paylaştırabilecektir (4 kişiye kadar).

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2014, 17:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER